Vesti | Rockwell Automation distributor | ControlTech

FactoryTalk Optix – pojednostavimo razvoj aplikacije za vizuelizaciju

FT Optix logo

 

Oslobodimo se ponavljanja istih radnji

Na seminarima koje organizujemo za naše klijente kako bi saznali više o platformi za vizuelizaciju FactoryTalk Optix, više puta nailazimo na jedan set pitanja. Učesnike naših seminara zanima kako najbolje automatizovati ili pojednostaviti proces razvoja aplikacije, kada se često dešava da se neki razvojni koraci ponavljaju više puta ili čak više puta.

To uglavnom podrazumeva ponovljeno kreiranje aplikativnih promenljivih i objekata, kopiranje istog rasporeda (layout) više objekata na više mesta u projektu i sl.

U ovom članku ćemo pokušati da vam ponudimo neke alate koji vam u sličnim slučajevima mogu znatno olakšati i ubrzati rad.

 

 

Biblioteke korisničkih objekata

library icon

Biblioteka iconFT Optix Studio nudi biblioteku gotovih objekata. Možete ga pronaći ispod ikone Biblioteke šablona na gornjoj traci za navigaciju.

Biblioteke šablona sadrže više od 1000 objekata koje su za nas pripremili autori Optix Studio-a i koje možete koristiti u svojoj aplikaciji.

Biblioteke šablona takođe nude mogućnost kreiranja sopstvene prilagođene biblioteke objekata. Da biste kreirali novu biblioteku, samo kliknite na dugme + pored trake za pretragu:

Template Libraries  illustration

 

Imenujte biblioteku kako god želite. Vi dodajete objekte u svoju korisničku biblioteku jednostavnim prevlačenjem iz prikaza projekta na levoj strani ekrana u prostor biblioteke. Na ovaj način kreiranim korisničkim objektima možete dodati svoj komentar u biblioteci. Zatim možemo sačuvati korisničku biblioteku u okviru projekta.

Pro verzija FT Optix Studio-a, koja omogućava rad sa udaljenim repozitorijumima, nudi opciju za čuvanje biblioteke koju je kreirao korisnik u spremištu na GitHub, GitLab, BitBucket ili Azure DevOps. Ovako sačuvana biblioteka može se lako koristiti u drugim aplikacijama.

Koristeći prilagođene biblioteke, možete lako da kreirate šablone kompozitnih objekata ili kontejnera sa elementima koji se ponavljaju i da ih koristite više puta u jednoj ili više aplikacija. Svaki objekat koji kreirate u prikazu projekta te aplikacije postaje element vaše biblioteke nakon što ga prevučete u njega, uključujući sve ugnežđene podređene objekte.

 

 

C# skripte u FT Optix

FT Optix je izgrađen na logici objektno orijentisanog programiranja i C# jeziku. Optix Studio uključuje mnoge unapred definisane funkcionalnosti koje možete koristiti u grafičkom korisničkom interfejsu. Ovaj opseg izvorno podržanih funkcija proširuje se sa svakom novom verzijom FT Optix Studio-a. Međutim, studio takođe nudi mogućnost da kreirate bilo koju funkcionalnost koja još uvek nije izvorno podržana pomoću vaše sopstvene C# skripte.

 

C# skripte se mogu koristiti u FT Optix-u na dva načina

Runtime scripting

skripte koje se ne prenose u runtime aplikaciju. Koristi se samo tokom razvoja – upravo da bi se pojednostavile neke ponavljajuće razvojne procedure (kreiranje promenljivih, objekata itd.).

 

Design scripting

skripty, které se do runtime aplikace nepřenášejí. Slouží pouze při vývoji – právě k zjednodušení některých opakujících se vývojářských postupů (vytváření proměnných, objektů apod.). 

C# skripts in FT Optix

 

Svaka skripta vam nudi ikonu podešavanja, koju možete videti na gornjoj slici. Klikom na ikonu odvešće vas do uređivača teksta za pisanje koda (VS Code, SublimeText ili neki drugi), gde možete čitati i uređivati izvorni kod skripte.

 

 

Biblioteka skripti u bibliotekama šablona

Biblioteke šablona su već pomenute – one su biblioteka unapred definisanih objekata u FT Optix Studio-u. Ova biblioteka takođe uključuje fasciklu Scripts. U njoj ćete pronaći gotove runtime i dizajnerske skripte koje mogu olakšati razvoj aplikacije ili obogatiti aplikaciju dodatnim funkcionalnostima.

Svaki objekat skripte u ovoj biblioteci takođe uključuje opis koji sadrži uputstva o tome kako da uključite skriptu u aplikaciju (uglavnom to uključuje prevlačenje u fasciklu NetLogic u Project Viev-u) i kako da je pravilno koristite.

scripts in Template Libraries

 

  

Biblioteka skripti na Github-u

Dodatne skripte za pojednostavljenje razvoja aplikacija mogu se naći na na otvorenoj platformi GitHub.

Ovaj GitHub profil pripada samim autorima FT Optix-a, razvojnom timu Rockvell Automation - ASEM, i trenutno nudi 65 spremišta koja sadrže izvorni kod nekih demo aplikacija, ali i korisne razvojne skripte. Naravno, ovde ćete naći i skripte za kreiranje objekata i promenljivih aplikacija.

scripts on na Github

 

U svakom spremištu preporučujemo da se prvo upoznate sa datotekom README.md, koja sadrži opis skripte i uputstva za njegovu implementaciju.

Repozitorijum pod nazivom može privući vašu posebnu pažnju NetLogic_CheatSheet.

To je kolekcija mnogih korisnih skripti za dizajn i vreme izvršavanja, saveta i saveta koji olakšavaju razvoj aplikacija.

 

 

Uputstva o tome kako da kreirate objekte i promenljive pomoću skripti – C# API

Ako želite sami da počnete da pišete skripte za programere u C#, ili ako želite da bolje razumete sistem kako dizajn skriptova funkcioniše u FT Optix‑u, preporučujemo vam da prođete kroz prilično detaljne tutorijale za skriptovanje dostupne u FactoryTalk Optix onlajn pomoći.

Posebno možemo preporučiti stranicu Razvoj projekata sa C#, #, gde možete pronaći objašnjenje NetLogic sistema i opšte upotrebe C# skripti u FT Optix‑u, a pre svega stranicu C# APIs Reference, koja sadrži detaljnu dokumentaciju FT Optix C# API.

 

 

Ako imate dodatnih pitanja u vezi sa FactoryTalk Optix-om, slobodno nas kontaktirajte ili posetite neki od seminara koje organizujemo na raznim mestima u Češkoj Republici i inostranstvu. Za informacije o najbližem FT Optix seminaru u vašoj oblasti, kontaktirajte ControlTech menadžera prodaje za vaš region.